Seria Humour and Culture

Nowa anglojęzyczna seria wydawnicza Tertium pod tytułem Humour and Culture ma za zadanie promować badanie związków między humorem a kulturą narodową czy etniczną. Zamierzeniem Wydawnictwa jest, aby ta seria stała się forum, gdzie można by prezentować zróżnicowane kulturowo podejścia do badań nad humorem, przy założeniu, że badania prezentowane są w lingua franca, jakim jest język angielski. Wydawnictwo Tertium jest w szczególności zainteresowane publikacją monografii na temat tradycji humoru i badań nad humorem w konkretnych krajach bądź wspólnotach kulturowych.

W tomie przekrojowo i kompleksowo ukazano problematykę humoru polskiego. Poszczególne rozdziały napisane zostały z punktu widzenia różnych dyscyplin przez specjalistów zajmujących się humorem jako lingwiści, socjologowie, historycy, literaturoznawcy, poloniści, slawiści, angliści, romaniści, italianiści, kulturoznawcy, folkloryści, historycy sztuki, retorycy i psychologowie.

Oprawa: miękka twarda

Stron: 732

Wydawnictwo: Tertium

Miejsce i rok wyd.: Kraków 2015

Nr wydania: 1

ISBN:978-83-61678-09-0

Tom podzielony jest na trzy części – pierwsza przedstawia różne gatunki humoru, w drugiej zaprezentowano bardziej szczegółowe formy humoru, a w trzeciej pokazano stan badań nad humorem w polskich badaniach filozoficznych, literaturoznawczych, językoznawczych, folklorystycznych i psychologicznych. Zagadnienia opracowane w poszczególnych rozdziałach obejmują zasięg czasowy od średniowiecza do współczesności. Poza humorem w prozie i poezji na pierwszą część składają się rozdziały dotyczące komedii, satyry, kabaretu, prasy, a także mediów takich jak film, radio, telewizja i Internet. Z kolei część poświęcona formom humoru obejmuje skrzydlate słowa, przysłowia, aforyzmy, plakaty, karykaturę, rysunki satyryczne, piosenki kabaretowe, humor polityczny, etniczny i regionalny (żydowski, łemkowski, romski, śląski) oraz humor wykorzystujący stereotypy płciowe, a także humor dzieci i młodzieży. Książkę wieńczy encyklopedyczne zestawienie organizowanych w Polsce konferencji humorologicznych oraz szczegółowy indeks. Wreszcie, o czym nie można zapominać, to nie tylko spora porcja wiedzy, ale przyjemnie się to wszystko czyta. I z uśmiechem na twarzy. Zachęcamy.

Część I Gatunki humoru polskiego

Natalia Lemann, Humor w polskiej prozie do 1918 roku
Paweł Kamocki, Komizm w literaturze staropolskiej
Maria Wojtak, Komizm utworów dramatycznych Aleksandra Fredry